Last minute | Fotovandr | Vandrovník | Inzerce zdarma | Katalog firem | Knihy | Profivozy | Registr firem | SMS Seznamka | SMS Soutěže
Hledání
Hledat
 
Rubriky
Foto - experiment
Kontakt
 
RSS
RSS
 

 Žáby v mlíku

14.11.2007 -
Nová kniha Jana Drnka Akely - recenze
 
TERAPIE DĚJINAMI

V nakladatelství NAŠE VOJSKO právě vyšla mystifikace Jana Drnka ŽÁBY V MLÍKU na téma Mnichov 1938.

Vojensko – historická mystifikace roduvěrného Plzeňáka Jana Drnka, kterou pod názvem Žáby v mlíku právě v těchto dnech vydalo Naše vojsko boří mnohé „zavedené“ mýty novodobé české historie. Jde o obsáhlou práci o 640 stranách zaměřenou na klíčové období září a října 1938. Děje, tendence a události se k tomuto klíčovému bodu českých dějin sbíhají jako se sbíhají různé trati k železničnímu uzlu v němž pak jediná výhybka rozhoduje o tom, zda se v příštích desetiletích náš vlak ocitne v hluboké jižní poušti, nebo v polární tundře. Kniha zvláštním způsobem spojuje faktografický přístup vlastní historikům s proplétajícími se osudy postav plasticky vykreslených rukou zkušeného romanopisce a beletristy. Celá první polovina knihy od známé učebnicové historie nikam výrazně neuhýbá, zato druhá polovina čtenáře zavede přímo doprostřed dramatické rekonstrukce válečného střetnutí s Německou říší a ukážemnohé známé postavy ve zcela jiném světle. Vidíme zde prezidenta Edvarda Beneše vykresleného jako bezskrupulózního muže s téměř narcisistní poruchou osobnosti, ochotného předat třetinu státu agresorovi či okupantovi bez souhlasu parlamentu, ochotného porušit ústavu republiky a dopustit se de facto vlastizrady.
Mnozí čtenáři tím mohou být pohoršeni, ale s mrazením v zádech si položí otázku – co se ve skutečnosti v letech 1938-39 a v letech 1945-46 vlastně stalo? A kdo všechno se v otázce Mnichova či Podkarpatské Rusi vlastizrady de facto dopustil, aniž za to byl kdy souzen či potrestán? Šokovaný čtenář si musí vzápětí položit další související otázky – kde vlastně jsou kořeny pohrdání právem a zákony, jaké u mnoha československých či českých politiků mohl vidět po celých dalších sedmdesát let.
Autor svou mystifikací pokládá přemýšlivému čtenáři klíčové otázky aniž by je musel ve svém díle polopaticky vyslovit. Čtenář se sám musí ptát – co je a co již není stát? Je možné pouhý konsensus stranických a finančních mafií nazývat ještě státem? Neměl by skutečný stát být právě tím co, ony mafie a klany omezuje a podřizuje všeobecně platným pravidlům? Ptát se, zda vymahatelnost práva může zajistit parlament, vláda a prezident, soudy? Pokud si připustí tu možnost, že výběr lidí do těchto institucí ovlivňují právě ony zájmové klany pak nepřímo pokládá otázku – jaký smysl mají v tom případě volby? Dílo čtenáři nepřímo pokládá otázku kde jsou hranice demokracie, zda je takto pojatá demokracie pro náš národ tou správnou volbou, zda vůbec ještě máme nějakou volbu, nebo nás již nenávratně semlel historický mlýnek na maso.
Drnkovu mystifikaci lze pochopitelně také číst bez otázek, prvoplánově, jako pouhý napínavý a strhující příběh. Ale i v této jednodušší podobě autor jednoznačně odmítá všeobecně šířenou sebeomluvnou verzi podle níž v září 1938 údajně neexistovala jiná možnost, než mnichovská kapitulace. Jeho přístup se podobá přístupu terapeuta, který rozbíjí racionalizovanou pohádku a doluje odněkud z podvědomí svého traumatizovaného klienta vytěsněnou bolestivou pravdu, nutí ho veřejně vyznat dávná selhání, otevírá staré, desítky let hnisající rány – aby mohly být vyčištěny a aby současnost českého národa mohla být konečně zbavena dávných neuróz a depresí a uvolněna k svobodné volbě budoucnosti. Autor předkládá válečné střetnutí s Němci jako reálně možné a dokládá svoji alternativu množstvím taktických, technických i politických faktů, analýz a souvislostí. Kniha Žáby v mlíku rozhodně není povrchním politickým a válečným příběhem
Děj knihy se neodehrává pouze v Praze a v Československu, nýbrž téměř ve všech větších městech Evropy, na španělských bojištích stejně jako v ženevských kuloárech Společnosti národů. Ocitáme se v bombardované plzeňské Škodovce, na bojištích Jeseníku, Plzeňské čáry i ve Vídni obsazované Gajdovým armádním sborem. Kniha je doplněna technickými dodatky a galerií „nově vytvořených“ životopisů vojáků i státníků, předjímajících jejich osudy a životopisy ve změněné realitě po roce 1938. Celé dílo působí uceleným dojmem a téměř románově sevřenou konstrukcí. Čtenář se po celou dobu jeho čtení pohybuje na hraně mezi fascinující věrohodností děje a vědomím, že tato historie se neodehrála, i když se možná odehrát mohla a měla.

Petr Náhlík – VokounKnihu Žáby v mlíku vydalo Naše vojsko v říjnu 2007, rozsah 641 stran, cena 450,-Kč.


Jan Drnek (* 1960) je plzeňský rodák a patriot, spisovatel a ředitel Centra sociálních asistentů, o. p. s. Vyrostl ze skautských a trampských kořenů, vyučil se ve Škodovce a pracoval jako vychovatel ve škodováckých internátech. Do roku 1989 publikoval pouze v samizdatu. Po roce 1989 se stal tiskovým mluvčím generálního ředitele koncernu Škoda, později pracovníkem odboru životního prostředí plzeňského magistrátu. V roce 1998 inicioval založení Centra sociálních asistentů. Od roku 2004 je členem Koruny České a spoluzakladatel její místní společnosti v Plzni.

Vydal knihy:
Ideal Army Blues – Západočeské nakladatelství 1991 – příběh z vojenského prostředí
z autobiografickými prvky.
Tuto prvotinu J. Drnka lze získat na adrese: csaops@email.cz

Burani – Fontána 2006 – křesťanská detektivka
http://www.academiaknihy.cz/katalog.php?idkat=1&idpkat=3&academia=63df6b232264a090a27d4a3f91b250d4

Poslední recesista a Tma – Avalon a Street 2007 – „poslední“ trampský román (druhý po 80. letech od vydání Arizony J. J. Paulíka)
http://www.sdruzeni-avalon.cz/knihy.php

Žáby v mlíku – Naše vojsko 2007 – Válka o Československo 1938, vojensko-historická mystifikace. Lze ji sehnat v každém slušném knihkupectví nebo za 383,- Kč na:
http://www.knizniweb.cz/jnp/cz/katalog/detail/tituly-Z-ZAB-Zaby_v_mliku.html


Rozhovor s Janem Drnkem – převzatý z knihy Poslední recesista a Tma:

http://www.perun.cz/zajimavosti/boty_ktere_mne_nuti_umrit8230.html

Povídka Jana Drnka – Chlapáci - oceněná cenou Zlatý Trapsavec 2001
http://www.folktime.cz/index.asp?url=/tisk.asp&id=4081

Povídka Jana Drnka – Zlato Čajajů - oceněná Cenou Psavců na Trapsavci 2001
(v postatě jde o jednu kapitolu z knihy poslední recesista a Tma)
http://www.perun.cz/zajimavosti/zlato_cajaju.html

Bibliografie Jana Drnka (včetně samizdatů a rukopisů)
http://www.kc-plzen.cz/index.htm


Ing. Petr Náhlík


 
Související články:
Wabiho prokletá vůně hor
 
Přečteno 4483x

 Komentáře

sulin123456, Reagovat
ccchenlixiang, Reagovat
kebirongkebirong, Reagovat
123123, Reagovat
kebirongkebirong, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Poslat příteli
Tisk
Zpět
Anketa
Zmražená Cola...
Co se stane, když prudce otevřete zmraženou dvoulitrovou Colu?
Led popraská a to co ještě teče vyletí ven...
7171
Bouchne, nádhera...
2020
Nic...
2323
Rupne dno láhve a jde se uklízet ten bordel...
1212
Diskuze
Další ankety
 
Nejčtenější
(576) Kontakt(243) Mlýn(200) Terezka(199) Kostel 2017
 
Nejdiskutovanější
 
2005 (c) Jiří Pokorný & Petr Gondek, Redakční systém