Last minute | Fotovandr | Vandrovník | Inzerce zdarma | Katalog firem | Knihy | Profivozy | Registr firem | SMS Seznamka | SMS Soutěže
Hledání
Hledat
 
Rubriky
Foto - experiment
Kontakt
 
RSS
RSS
 

 Jsme vandráci, ostatní je hra

28.06.2007 -
Navazujeme na loňskou práci a publikujeme pár článků o Trampingu a vše kolem něj - hlavně knížky a články (více na http://www.sdruzeni-avalon.cz/knihy.php)
 
Spisovatel a tramp duší i tělem Jan Drnek vydává román Poslední recesista a Tma

Plzeň - Poslední recesista a tma, tak se jmenuje nový trampský román Jana Drnka - Akély, který se v těchto dnech dostává ke čtenářům. Vznikl však mnohem dřív, zhruba v polovině osmdesátých let. „Je to postaveno na dějinách První ornitologicko-letecké perutě, což byla recesistická trampská parta, kterou jsme založili po vojně, prozrazuje Jan Drnek.

Trampové kontra režim

Tramping ho pohltil v polovině sedmdesátých let. „Doba hluboké normalizace, to byl hodně romantický tramping. Masivní westernový tramping šedesátých let režim rozehnal. Velké potlachy zmizely, ale objevili se takoví tiší poutníci v lesích. Jezdilo se v malých skupinkách, u ohňů se dělala poezie, divadlo, bylo tam hodně kreativních lidí, kteří rezignovali na jakýkoli úspěch na velkých scénách, v rozhlase a televizi a tvořili jen pro těch pár lidí u ohně,“ vzpomíná Jan Drnek na dobu, která dala trampingu nový náboj.

„Ale byli jsme taky perzekvovaní. Zastavovali kvůli nám vlaky, vytahovali nás ven, když měla být nějaká akce a někdo ji udal, rozváželi nás desítky kilometrů po krajině, abychom se nemohli sejít,“ vypráví.

Svazácká Porta

V roce 1979 odešel Jan Drnek na vojnu. Když se vrátil, bylo trampské hnutí k nepoznání jiné. „Tramping měl zelenou, točily se desky, Porta se přestěhovala do Plzně. Režim povolil, aby se trampové nespojili s tehdy pronásledovanou a pro režim nebezpečnou Chartou 77. Porta se stala svazáckou akcí a režim ji měl alespoň trochu pod kontrolou. Musel nás odvést od jeskyně, kde sídlil zlý drak Charta,“ vysvětluje Jan Drnek s lehkým úsměvem a dodává, že osmdesátá léta znamenala pro tramping prakticky rozklad. A tehdy vznikla První ornitologicko-letecká peruť, kterou tvořili čerství navrátilci z vojny, kteří prožívali podobné pocity jako po první světové válce tak zvaná ztracená generace. „Nikdo z lidí, s nimiž jsme se stýkali před vojnou, nám najednou nerozuměl. Byli jsme provokatéři, nebrali jsme ortodoxní tramping moc vážně, vlastně nic jsme nebrali vážně. Ostatní nás exkomunikovali a my jsme na to reagovali založením Perutě,“ říká Jan Drnek.

Jejich program byla recese

První ornitologicko-letecká peruť měla jako program recesi. A právě její legrácky se promítají do knížky Poslední recesista a tma. „Po několika letech se to obrátilo proti nám, protože něco člověk brát vážně musí. A navíc, když člověk dělá recesi důsledně, dřív nebo později každého kolem sebe naštve a urazí. Proto se knížka jmenuje Poslední recesista. Příběh vypráví ten, který zbyl úplně poslední,“ vysvětluje Jan Drnek. A dodává, že První ornitologickoletecká peruť existuje dodnes.

Čeká, až se kamarádi vrátí k ohni

„Patří mezi nás majitel nahrávacího studia Jiří Sláma, majitelé reklamních agentur, zahradnictví, skoro polovina z nás podniká nebo řídí nějakou organizaci či instituci. A všichni se v románu poznají. Pro hlavní hrdiny používám přezdívky z Rychlých šípů, protože to usnadní pochopit proměnu jejich charakterů. Všichni jsme vyrostli na foglarovských ideálech a nakonec jsme je všichni nějakým způsobem zaprodali,“ přemítá Jan Drnek.

„Teď sleduju mnohé své kamarády a jejich úspěšné kariéry a říkám si, kdy už jim dojde, že úspěch je vlastně podvod. Kdy jim dojde, že to jediné, co jsme kdy byli doopravdy, byli vandráci. Všechno ostatní je jenom hra. Čekám, až všichni zkrachujou a vrátí se k ohňům. A budeme si vyprávět, jaká to byla ohromná legrace, když jsme si hráli na hlavy rodin, na majitele firem a na komunální politiky,“ usmívá se Jan Drnek.


Převzato z MF Dnes - Plzeňský kraj (5.6. 2007)
 
Související články:
Boty, které mne nutí umřít…
Zlato Čajajů
Wabiho prokletá vůně hor
 
Přečteno 2596x

 Komentáře

 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
 
Poslat příteli
Tisk
Zpět
Anketa
Zmražená Cola...
Co se stane, když prudce otevřete zmraženou dvoulitrovou Colu?
Led popraská a to co ještě teče vyletí ven...
7171
Bouchne, nádhera...
2020
Nic...
2323
Rupne dno láhve a jde se uklízet ten bordel...
1212
Diskuze
Další ankety
 
Nejčtenější
(576) Kontakt(243) Mlýn(200) Terezka(199) Kostel 2017
 
Nejdiskutovanější
 
2005 (c) Jiří Pokorný & Petr Gondek, Redakční systém